Wycieczka na Santorini

   W dniach 30-04 do 2-05-2018 r.  odbyła się szkolna wycieczka na grecką wulkaniczną wyspę Santorini położoną w Cykladach Środkowych na Morzu Egejskim, identyfikowaną przez niektórych uczonych z legendarną Atlantydą. Uczestniczyli w niej uczniowie klas nauczania ramowego: VI b szkoły podstawowej i III a i b gimnazjum oraz nauczania uzupełniającego: II i III gimnazjum. Młodzież zwiedziła między innymi:

  • Akrotiri, antyczne ruiny miasta, wywodzące się z XVII w p.n.e. , czyli tzw. greckie Pompeje, które zamieszkiwali przedstawiciele cywilizacji minojskiej. Erupcja wulkanu zasypała je popiołami, dzięki czemu do naszych czasów przetrwały nie tylko pozostałości budynków, ale też zabytki i niezwykłej urody freski zdobiące ściany budynków.
  • Pyrgos, typową wioskę na Santorini z tradycyjną architekturą, usytuowaną w najwyższym punkcie wyspy, z ruinami zamku Castelli, jednej z pięciu pierwszych tego rodzaju budowli na wyspie.
  • Firę  malowniczą stolicę wyspy , z białymi domkami o charakterystycznych dachach w  kształcie kopuły oraz niebieskich drzwiach i okiennicach. Z centrum miasta do starego portu prowadzą atrakcyjne kamienne schody ( 588 stopni), któremożna pokonać pieszo lub na mule.
  • Wysepkę Kajmeni (jednocześnie czynny wulkan), która w roku 1573 wyłoniła się z morza w miejscu dawnego krateru wulkanicznego.
  • Przepiękną czerwoną plażę w pobliżu miejscowości Akrotiri,, która zawdzięcza swoją barwę wulkanicznemu żwirkowi w odcieniach czerwieni i czerni.

 Santorini słynie z pięknych zachodów słońca – podobno nigdzie nie są one tak urzekające, jak na tej wyspie. Już kilka godzin wcześniej ludzie wybierają się w miejsca, gdzie mogą obejrzeć ten spektaklnatury zachód słońca . Nasi uczniowie zobaczyli go w miejscowości  Oia, w najbardziej popularnym miejscu do oglądania tego zjawiska.

Wycieczka miała nie tylko edukacyjny charakter, ale i wypoczynkowy. W czasie wolnym od zwiedzania jej uczestnicy opalali się i korzystali z kąpieli w hotelowym basenie. Sprzyjała temu słoneczna, typowo grecka pogoda.

Wycieczkę zorganizowała i przeprowadziła p.Beata Panogiotopulou, we współpracy z p. Wiolettą Gawlik i p. Joanną Figury.

 

Tekst – Joanna Figura